Sobota 27. března 2021 bude posledním dnem provozu vozidel s původním elektronickým odbavovacím systémem EMtest. Ten provázel cestující v městské hromadné dopravě v Pardubicích více než 14 let. První vozidla s tímto systémem vyjela na začátku října roku 2006, až do 31. října se však jednalo o zkušební provoz, při kterém byly zjišťovány nedostatky a chyby. V noci z 31. října na 1. listopadu 2006 byly ze všech vozidel demontovány strojky mechanického odbavování cestujících a druhý den už sloužil pouze elektronický odbavovací systém. Novinkou tohoto systému bylo přijímání čipových karet. Ty nahradily předplatní časové jízdenky, nebo mohly sloužit jako elektronická peněženka. Dalším přínosem bylo také hlášení zastávek uvnitř vozidla. Nyní dochází k náhradě tohoto systému novějším odbavovacím systémem, který umožní platbu jízdného například prostřednictvím bezkontaktní bankovní karty, In Karty, karty IREDO a dalších platebních prostředků. Stejně jako v roce 2006, i nyní znamená výměna odbavovacího systému odstavení některých vozidel, do kterých nový systém nebude instalován. A právě posledním nasazením dvou z těchto vozidel bychom se s končícím odbavovacím systémem i s vozidly samotnými rádi rozloučili.
 
Prvním vozidlem je autobus Renault Citybus PS09B4 evidenčního čísla 149, který sloužil cestujícím od roku 1998. Jedná se o zástupce vůbec prvních nízkopodlažních vozidel zařazených do provozu MHD v Pardubicích. Vůz 149 se svými téměř 23 lety v provozu drží mezi autobusy prvenství v době provozování bez generální opravy. Po vyřazení tento vůz rozšíří sbírku historických vozidel Dopravního podniku města Pardubic.
 
Za trolejbusy se s odbavovacím systémem rozloučí vůz Škoda 21Tr číslo 395 z roku 2003. Vozy 21Tr byly prvními nízkopodlažními trolejbusy v Pardubicích, a zároveň posledními trolejbusy, které byly vyráběny v závodě Škoda Ostrov. Z celkového počtu 15 dodaných kusů již jezdí pouze tento jediný. Jedná se tedy o rozloučení nejen s odbavovacím systémem, ale i s typem trolejbusů, s kterým jsme se v ulicích setkávali od roku 2001, tedy 20 let.
 
Autobus ev. č. 149 bude v sobotu 27. března nasazen na uvedených spojích linek 8 a 88, trolejbus Škoda 21Tr ev. č. 395 bude k vidění na lince 11. V případě technických problémů mohou být oba vozy nahrazeny modernějšími vozidly s novým odbavovacím systémem. Od neděle 28. března 2021 už bude MHD v Pardubicích plně v režii vozidel s novým OS
 
 
 
 
 

Icons made by Freepik from www.flaticon.com