Od kdy mohu začít novou Pardubickou kartu používat a jaké má funkcionality?
Novou Pardubickou kartu můžete použít ve vozidlech od 25.3.2021. Karta slouží jako nosič elektronických peněz (elektronická peněženka) a nosič časových kuponů. Peněženku i kupony si můžete dobít pomocí e-shopu. Pro nákup kupónů a dobíjení EP tedy nemusíte navštěvovat předprodejní místo.
Mohu mít na elektronické peněžence nové Pardubické karty záporný zůstatek, jako na původní Pardubické kartě?
Ne, odbavení na elektronickou peněženku na nové Pardubické kartě lze pouze při dostatečném minimálním zůstatku. Pokud nebude mít cestující na elektronické peněžence částku ve výši maximálního jízdného v okamžiku nástupu, terminál neumožní odbavení.
Jak mohu získat novou Pardubickou kartu? Musím vždy na předprodej?
O novou Pardubickou kartu lze požádat na e-shopu. Objednanou kartu je možné si nechat zaslat poštou domů, nebo je možné si ji vyzvednout na předprodejním místě DPMP.
Kolik stojí vystavení nové Pardubické karty? A jak dlouho trvá vyrobení karty?
Kartu lze do 31. 12. 2021 zakoupit za zaváděcí cenu 50 Kč. Standardní lhůta pro výrobu karty je aktuálně zkrácena na 21 dní.
Mám na původní Pardubické kartě zůstatek – co se s ním stane?
Od dubna 2021 do konce března 2022 mají cestující možnost převodu/vyplacení zůstatku v elektronické peněžence ze stávající na novou Pardubickou kartu. Převést lze i časový kupón nebo je možné jej „dojezdit“ na stávající Pardubické kartě. Převod je možný na e-shopu DPMP nebo na předprodejním místě. Podrobné informace naleznete zde.
Jak si mohu zřídit účet na e-shopu, když jsem si podal papírovou žádost o novou Pardubickou kartu na přepážce zákaznického centra?
Pokud si držitel karty nechal svou kartu vydat na základě papírové žádosti na přepážce a chce využívat e-shopový účet pro správu a dobíjení této karty, musí si tento účet aktivovat přímo na e-shopu DPMP. Stručný návod naleznete zde.
Má zavedení nového odbavovacího systému vliv na cestující starší 70let?
Pro cestující nad 70 let se při cestování v pardubické MHD nic nemění. Tak jako doposud jsou přepravování bezplatně.
Nárok na bezplatnou přepravu je prokazován občanským průkazem, řidičským průkazem, cestovním pasem. Cestující nad 70 let se již neprokazují Pardubickou kartou.
Do kdy mohu používat původní Pardubickou kartu a jak?
Původní Pardubickou kartu je možné používat pouze jako nosič časových kuponů. Nový odbavovací systém umí pracovat s kupony nahranými na původní Pardubickou kartu, tj. cestující s platným časovým kuponem mohou dále bezstarostně využívat městskou hromadnou dopravu v Pardubicích. Na původní Pardubickou kartu lze navíc pořizovat i nové časové kupony a to až do 31.8.2021. Počátek platnosti nově pořízeného kuponu však nesmí přesáhnout datum 31.8.2021. Kupony na původní Pardubickou kartu je možné pořizovat pouze na předprodejních místech.
ZŠ využívají Pardubickou kartu ve školách pro identifikaci při vydávání obědů. S jakou kartou bude umět zařízení ve školách komunikovat?
Ve školních zařízeních budou fungovat současně jak původní, tak nové Pardubické karty.
Pardubická karta platila i v Hradci Králové, jak to bude dál? Bude platit Městská karta (Hradec Králové) v Pardubicích?
Novou Pardubickou kartu není možné využívat v MHD Hradci Králové.
Jaké bezkontaktní karty je možné na nových odbavovacích zařízeních použít?
Na novém odbavovacím systému je nejjednodušším způsobem uhradit jízdné pomocí bezkontaktních platebních karet VISA a Mastercard (v podobě plastové karty i emulované platební karty uložené v mobilním telefonu s aktivním NFC rozhraním). Dalším způsobem je nová Pardubická karta a nově i bezkontaktní čipová karta IREDO a In Karta Českých drah. V průběhu července bude rovněž možné při odbavení se ve vozidlech DPMP využít emulovanou platební kartu uloženou v mobilním telefonu (podmínkou je aktivní NFC rozhraní).
Bude při platbě jízdného pomocí platební karty, karty IREDO a In karty Českých drah aplikována sleva při přestupu?
Sleva při platbě jízdného bude v případě všech uvedených bezkontaktních karet fungovat stejně jako na původní Pardubické kartě.
Jak se liší odbavovací zařízení u prvních dveří (oranžový terminál) a zařízení u dalších dveří (žlutý terminál)?
Oranžové zařízení u předních dveří je multifunkční zařízení, které kromě čtečky bezkontaktních čipových karet (platební karta, nová Pardubická karta, původní Pardubická karta, IREDO karta, In karta) obsahuje i čtečku 2D kódů a tiskárnu pro možnost tisku zakoupených papírových jízdních dokladů na daném spoji. Naproti tomu žlutý terminál umístěný u druhých a dalších dveří umožňuje pouze práci s bezkontaktními čipovými kartami.